5 Nisan 2017 Çarşamba

Arsa, arazi almak, ev yapmakBloğuma konu  olan evimi satma aşamasına gelmiş ve yeni projeler için araştırma yapan biri olarak benzer hayallere sahip olanlar için bir bilgilendirme yazısı yazmak istedim. Diyelim ki; büyük şehirden kaçmak istiyorsunuz ve kırsal bir bölgede her nerede olursa olsun bir arazi alıp hayalinizdeki çiftlik evini yapmak istiyorsunuz. Ne yapacaksınız ? Önce bir arazi almanız gerekiyor değilmi ? İşte bu noktada ciddi bir sorununuz var demektir. 

Başlarsınız internetten arazi , arsa aramaya. Sahibinden, Hurriyet Emlak vs. Zaten doğru düzgün iki tane kaynak var internette. Bakarsınız ilanlara; bir sürü terim, Köy içinde arsa, ev yapılır arazi, imarlı arazi vs. bu süreç birçok aldatmaca ile doludur. İlanların çoğu gerçeği yansıtmaz. Ev yapabileceğiniz araziyi bulma ve alma işi bu işin en karmaşık sürecidir. Şöyle bir mit var, tüm arazilere % 5 imar izni verilir. Maalesef artık öyle değil. 2005 yılında çıkarılan bir kanunla tarım arazileri koruma altına alınmıştır ev filan yapamazsınız. 

Emlakçılar bile doğru düzgün süreçten haberdar değildir, olsa bile karmaşık ilanlar verirler. 
- Etrafında evler var
- Ev yapılır
- Köye çok yakın, dibinde
- Kadastral yolu var
- Elektrik su dibinde 
vs bir çok tabirle karşılaşırsınız...

Alacağınız bir arazi veya arsaya ev veya başka bir inşaat yapılıp yapılamayacağı imar planları ile belirlenmiştir. Arazinizin köyün dibinde olması ev yapabileceğiniz anlamına gelmez. Elektrik suya yakın olması sizin buraya elektrik su bağlatabileceğiniz anlamına gelmez. Etrafında ev olması sizin oraya ev yapabileceğiniz anlamına gelmez. O evler bir şekilde eskiden yapılmıştır. İçinde ev olan birçok arazi hala tarla statüsündedir ve ev yasal değildir. Komşu evler yasal olabilir ama eskiden yapılmıştır ve bir şekilde yasallaşmıştır.

Yasal yoldan bir arazi veya arsaya ev yapabileceğinizi gösteren yegane belge arazinin kayıtlı olduğu belediyeden alınan "imar durum belgesi" dir. Bu belgede sizin o araziye ne yapabileceğiniz, neresine yapabileceğiniz, ne büyüklükte yapabileceğiniz, yüksekliğin ne kadar olacağı net bir şekilde yazar.
Bu belge yoksa asla o araziye ev yapılıp yapılamayacağından emin olamazsınız. 

Yapılır diyorlarsa da inanmayın satan kişiden bu belgeyi isteyin. Arazi sahibine belediye bu belgeyi bir dilekçe karşılığında verir. Siz alamazsınız. Ancak araziyi aldıktan sonra müracaat edebilirsiniz. O zaman da gerçeklerle yüz yüze gelirsiniz. Araziniz tarım arazisidir. Yapamazsınız ancak, % 2 sine tarım dışı kullanım izni alabilirsiniz. O da hayvancılık vs yapmak kaydıyla. Bunun iznini almak ise oldukça karmaşık bir süreçtir. Hayvanları dahi almanız gerekebilir. Noterden taahhütname vermeniz gerekebilir hayvancılık faaliyetiniz ile ilgili. Yok kaçak yaparım diyorsanız çok ciddi bir risk alıyorsunuz demektir. Kendinizi savcı ve hakim karşısında bulursunuz. Hapis cezası alabilir ciddi para cezalarına çarptırılabilirsiniz. Gene de binanız yasal hale gelmez. Elektrik ve su bağlatamazsınız.

Diyelim ki bir arsa buldunuz 400 m2 ve 10x40 metre. İmar kanunları gereği yan parselden 3 metre diğer yan parselden 3 metre içeriye ev yapmanız gerekir. O zaman size ev genişliği olarak 4 metre kalır 6 Metreden küçük cephesi olan ev yapamazsınız gibi bir sorunla karşılaşırsınız ve yapamazsınız.

Artık ülkemizde basit bir ev yapmanın prosedürü inanılmaz karmaşıktır. Bu prosedür hakkında da bir yazı yazmak istiyorum ama daha sonra belki. Arazi veya arsa almaya kalkışıyorsanız ilk yapmanız gereken satan kişiden imar durum belgesi sormak olmalıdır. Eğer vermekten imtina ediyorsa almayın demiyorum ama ilgili belediyeye gidin ve sorun buraya ne yapılır nasıl yapılır diye. Tapu örneği olmadan soramazsınız ayrıca. İlanlarda imarlı yazan birçok yer aslında imar iznine sahip olmayabilir. 

Yok ben kendi elektriğimi üreticem, suyumu kendim çıkarıcam, binam da yasal olmasın, kapı numaram olmasın, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kaydı olmasın, ikametgahımı oraya aldıramayayım vs  diyorsanız her yeri alabilirsiniz... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder