28 Mayıs 2013 Salı

Köy Fırını 3

Bugün fırınının taşıyıcı kısmını harman tuğla ile örmeye başladık. Amatör bir tuğla örücüsü için oldukça yüksek olan bu kaidenin kolayca sağa sola kayma ihtimaline karşı tedbiren bir kalıp hazırlayıp bu kalıbı bir dayanak olarak kullandım.
Kalıp olarak en ucuz malzeme alternatiflerinde biri olan OSB'yi kullandım. Harman tuğlalarını terazili yerleştirilmiş bu kalıba yaslayarak örünce oldukça düzgün ve terazisinde bir duvar işçiliği yapabiliyorsunuz.
Harman tuğlalarını örerken bu tuğlaları ıslatmayı ihmal etmeyin aksi takdirde tuğlalar harcınızdaki nemi hemen emiyor ve harç çok çok kısa bir süre içerisinde kuruıyarak bağlayıcılığını kaybediyor. Harman tuğlası kullanıyorsanız harcınızı normal duvar harcından biraz daha akıcı, sıvı ya da cıvık olarak hazırlamanızda fayda var. Akşam olduğunda ve kalıbı söktüğümde bugün yapılan iş aşağıdaki gibi görünüyordu. 
Taşıyıcı kaidenin yüksekliği bu kadar olacak. Yaklaşık 95 cm, üzerine 7 - 8 cm beton ve 5 - 10 cm ateş tuğlası seviyesi eklenince kaide çalışma yüksekliği yaklaşık 110 cm olacak.7 yorum:

 1. Eğer çok fazla ilerlemedi iseniz, tuğlalar arasında şaşırtma yapmanız gerektiğini söylemek isterdim. Tarifleyebilirsem, tuğlalar arasındaki harcın kesintisiz olmaması gerekir. İlerleyen zamanda düşeyde oluşan kesintisiz harç hatları boyunca duvarda ayrılmalar olacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Que sera, uyarınız için teşekkürler. Seviye şu anda bu fotoğraflardan biraz daha ileride. Gerek ön duvar gerekse arka duvardaki desende şaşırtma var, yan duvarlarda çift sıra tuğlayı ancak bu desende örebildim ve bu çift sıra tuğlanın ayrılacağına ihtimal vermem. Üstten atılan beton da tüm yapıya bütünlük sağlayacaktır.

   Sil
 2. mutlaka sorun çıkarır demiyorum elbette. umarım hayatınızda keyif veren unsurlardan biri olur. Anlatmaya çalıştığım örgü formu/şaşrtma için http://www.rmdinsaat.com/images/a63.jpg bu resim açıklayıcı olabilir sanırım. iyi günler dileklerimle.

  YanıtlaSil
 3. merhaba cevat bey aynı fırından yapmayı istiyorum yardımcı olurmusunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ilave bir sorunuz varsa yanıtlamaya çalışırım. Başka nasıl yardımcı olabilirim bilmiyorum.

   Sil
  2. benim sorum fırınınızın kubbesini metalden yaptınız metal ısınınca genleşip üzerindeki sıvayı çatlatmıyormu,birde fırının taban yalıtımı nasıl oldu ekmek pişirmek için yeterince ısı tutabiliyormu fırınınız.aynı malzemeyi kullanıp 1 mt çapında genleşme tankından bende yapmayı düşünüyorum tek endişem kubbenin üzerindeki sıvanın çatlama olasılığı.aynı malzemeyi kullanan birisi olarak bu konuda yardımınızı rica ediyorum saygılarımla.

   Sil
  3. Merhaba, bu konuda endişe duymakta haklısınız,fırının tasarımı bu açıdan yanlış oldu. Eğer metal kubbeli bir fırın yapacaksanız genleşme için boşluk bırakmak gerekiyor. Isınma konusunda ise çabuk ısınıyor çabuk da soğuyor. Ben kubbeyi bu baharda söküp yeniden yapacağım.
   Selamlar.

   Sil