28 Mart 2013 Perşembe

Küçük Shiraz Bağı 2


Aralık ayında shirazları yerlerine diktikten sonra terbiye sisteminin dayanaklarını oluşturacak olan bağ kazıklarını yerlerine betonlayarak sabitledim ve asmaları taşıyacak olan ilk sıra teli çektim. Zaten her asma için bir herek dikmiştim, bu herekleri de ilk sıra tele bağlayarak hazırladım. Geçen hafta yaklaşık 8x10 metre boyutundaki bu alandaki toprağı elle kazarak yabancı otları da temizledim. Baharla birlikte yeşillenmeye başlayan küçük asma fidanlarının özellikle bu yıl çok iyi sulanması gerekecek.  Bahçede bu yıl zaten elle sulamadan damla sulamaya geçmeyi düşünüyorduk ve ilk denemeyi asmalarda yapmak istedim.
Standart bir bahçe musluğuna 16 mm damla sulama borusunu hortum kelepçesi ile sabitleyip tüm asmaların diplerinden geçecek şekilde dolaştırdım ve damlatıcıları boruya sabitledim.
Şimdi yaklaşık 35 adet asmayı sulamak son derece kolay hale geldi. Sistemin kurulumu çok basitmiş. Aslında bir de basınç ayarlayıcısı olsa fena olmayacak ama suyun basıncına göre gözle de bir ayar yapabiliyorsunuz.
Sonuç aşağıdaki gibi.


Bakalım bu yaz bu küçük asmalar ne kadar büyüyecek. 
Bu damla sulama sistemini bu yıl tüm bahçe için kullanmayı planlıyoruz. 
5 yorum:

 1. buradan seyretmesi bile keyifli.
  kolay gelsin size.

  YanıtlaSil
 2. Videonuzu ben ve esim bir kaç kez izledik.... kus sesleri ne güzel, keske daha uzun video olsaydi diye düsündüm :-)
  Asmalar harika görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hulya hn, begeniniz icin tesekkurler. Burada bazen kus sesleri gurultu sayilacak kadar yukselebiliyor. Videodan seslerinin geldigini ben farketmemistim.

   Sil
 3. Zor işler.
  Kolay gelsin.

  Acaba mı diyen anne

  YanıtlaSil