6 Temmuz 2011 Çarşamba

Yol ve köprü

Alttaki bahçemizin geçen kışa ait bir görüntüsü aşağıdaki gibi, çamur içerisindeydi, arabayı bıraktığımız noktadan eve gelene kadar çamura bulanıyorduk. Bu kadar çamur olmasının sebebi geçen sene bahçedeki gerekli yerlere taşıdığımız toprağın alt bahçeye de dağılması ve serilmesi. Üzerinde henüz ot bitmediği için çamurlaşıyor. Zaten alt giriş kapısına kadar bir yol projemiz vardı ve hazır ustaları yakalamışken  bu konuyu da halledelim istedik.


Yol çizgiler ile işaretlenmiş alana yapılacak. Arsanın bu alt kısmı ile evin olduğu kısım arasında sonradan yaptığımız istinat duvarı  ile yaklaşık 120 cm yükseklik farkı var. Alt bahçeye sol altta görülen merdiven ile iniyorduk ama bu merdivenden yukarı eşya, toprak, kum gibi şeyler taşımak çok zor oluyordu. Eskiden beri aklımızda olan bir çıkış köprüsü projesini de yolla birlikte uygulamaya karar verdik.
Usta ile birlikte önce çizgilerin bulunduğu yerlere ip çektik ve yolun geçeceği yüksekliği tesbit ettik. Yol düz olacak, arazinin eğimlerine uymayacak arazideki çukur yerler doldurulacak, fazlalıklar kazılarak düzeltilecekti. Önce altına taş döşenerek tesviye edilecek, kafes demir üzerine beton atılacak ve kayrak kaplanarak bitirilecekti.  Yol yapılacak alanda fotoğraftan belli olmayan ciddi çukurluklar var ve bu çukurları sağlam bir şekilde doldurmaya kalktığımızda en az bir traktör tesviye taşı gerekiyordu.Önce alt kısımdaki yol yapıldı ve kayrak kaplandı.
Çıkış köprüsünün başlayacağı noktaya kadar gelindi. Mümkün olan en az eğimi temin etmek için köprünün uzunluğunun beş metre olması gerektiğine karar vermiştik.  Zaten daha fazlası inşaat tekniği açısından da zor olacaktı. Çıkış başlamadan önce yolu da biraz taşla yükseltmeye başlarsak %20 bir eğimle fazla zorlanmadan yukarı el arabası çıkarabilirdik.


Buna göre kalıplar teraziye alınarak çakıldı ve içine demir donatı döşendi.


Betonu döküldü sabah akşam sulandı, ertesi güne kadar beklenip kalıplar sökülmeden kayrak kaplanmaya başlandı.


Kayrak kaplama sonrası...

Köprünün bitmiş hali.

Arkada görülen ambalaj atıkları taşınan eşyalarımızın ve aldığımız bazı
malzemelerin kolileri, köyde çöp toplama hizmeti olmadığı için böyle çöpler genelde yakılarak imha ediliyor ama birkaç gün önce Kaklık - İnişdibi arkasında çıkan ve helikopter ve söndürme uçaklarının hızlı bir çalışma ile büyümeden söndürdüğü küçük bir orman yangınına şahit olunca biz bunları yakmaya cesaret edemedik. Zaten hiç çöp yakmak istemiyoruz bu yüzden başka bir şekilde kurtulmanın bir yolunu bulacağız.

Köprüden yukarı çıkan arabamızla taşınan bitkiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder