26 Temmuz 2011 Salı

Kireçli Su

Köyde kullandığımız suyun armatürler ve duşakabin camları üzerinde bıraktığı beyaz lekeler ve yıkandıktan sonra ciltte yarattığı kuruluk üzerine bu konuyu araştırmaya başladık. Aldığım iki şişe su örneğini İstanbul'a getirip birini bir arıtma firmasına diğerini ise İSKİ'nin laboratuarına tahlil için gönderdim. Sonuç zaten baştan da belli olduğu gibiydi. Sudaki toplam kalsiyum (CaCo3) litrede 300 mg seviyesinde, sertlik derecesi ise 30 fr yani oldukça sert ve kireçli sular sınıfına giriyor. Sert ve kireçli suların tesisat ve makinelere zararının yanında çeşitli cilt rahatsızlıkları yaratabildiğini biliyoruz. Derin kuyu suları genelde yeraltındaki kireç gibi mineraller ile fazlasıyla temas halinde oldukları için oldukça sert oluyor. Köyümüz ve kuyular denize uzak olduğu için suda tuzluluk problemimiz yok.
Bu sonuçlardan sonra önlem olarak yapılması gereken en mantıklı çözüm katyonik reçineli su yumuşatma cihazlarından bir tane alıp takmak gibi görünüyor. Bu konuda biraz araştırma yapınca çok farklı fiyatlarda cihazlar olduğunu gördük.  Bu cihazların içerisinde sudaki kireci yakalayan 15 - 30 Lt reçine var. Reçinenin de  bir kapasitesi oluyor örneğin 180 Fr / m3 gibi. Yani suyunuzun sertliği 30 fr ise cihaz 6 m3 su yumuşattıktan sonra reçine kirece doymuş oluyor ve rejenerasyon işlemine (tuzla yıkama) tabi tutulması gerekiyor. Cihazın üzerindeki akıllı valf otomatik olarak bu işlemi zamana veya debiye (geçen su miktarına ) bağlı olarak yapabiliyor. Çıkışını da kanal sisteminize veriyorsunuz. Böylece reçine de kireçten temizlenmiş yeniden kullanıma hazır oluyor. Böyle kaç yıl gidiyor bilmiyorum ama belli bir süre sonra da herhalde reçineyi de değiştiriyorsunuz.
Bizim evsel kullanımımızı ayırırsak ayda iki rejenerasyon yetebilir. Cihazlar her rejenerasyonda 6 Kg (aslında cihaza ve reçine miktarına göre değişiyor) tuz tüketiyor. (tablet tuz) Tuzu çuvalla ve toptan alırsanız kilogramının 50 - 60 kuruş gibi bir fiyatı olduğunu öğrendik. Ama kullanmak zorunda olduğunuz kireç çözücüler ve deterjan gibi masrafları düşünürseniz ayda 12 Kg tuz tükerimi çok büyük bir işletim maliyeti değil...
Sonunda kararımızı ve siparişimizi verdik... İlgilenenlere ürün ve firma hakkında detaylı bilgi verebilirim.

2 yorum:

  1. Merhaba,
    Bu suyu içme suyu olarakta kullanabiliyormusunuz ? Bizim İstanbul'da yaşadığımız bölgede kireç sorunu yok ama çeşmeden gelen suyu içme suyu olarak kullanabilmek için cihaz araştırıyorum.

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar, bizim amacımız şebeke suyundan içme suyu temin etmek değildi, çok kireçli olan kullanma suyunu daha yumuşak ve kullanılabilir, tesisata ve cihazlara zararsız hale getirmekti. Yumuşatma cihazından geçtikten sonra oldukça yumuşak hale geleen suyu kaynatarak mutfakta kullanıyoruz. Şebek suyunu arıtıp içmeyi hiç düşünmedik. Selamlar

    YanıtlaSil