18 Mart 2011 Cuma

Beton Su Deposu


Köyde sular arasıra kesilebiliyor ve bazen birkaç gün gelmediği oluyor. Geçen yıl tesviye betonunu atarken tam işe başladık, bir odayı yaptık sular kesildi.  Köyün kuyularından su basan pompa bozulmuş ve tamire gitmişti.  Ayşe teyzenin sarnıcından su çekerek birinci katı bitirdiğimizde sular hala gelmemişti ve ikinci katımıza su çıkmıyordu. Bu durumu da mecburen ucuzundan bir dalgıç pompa alarak çözmüştük ama pompayı aldıktan bir gün sonra da sular gelmişti.! Köyde genelde herkesin bir deposu var ve bu tür durumlarda çok fazla etkilenmiyorlar. Geçen seneki bu olay bizim de acilen bir su deposu oluşturmamız gerektiğini anlamamızı sağladı ve bahçenin en yüksek köşesine, su girişinin de olduğu bölüme yukarıdaki beton depoyu yaptık.

Depo tamamen donatılı betondan yapıldı. İçine önce sıva yapıldı, sıvadan sonra yalıtım malzemesi sürüldü ve fayans kaplandı.

Şimdilik checkvalflerden oluşan bir su bağlantısı yapıldı. Şebekeden gelen su depoyu dolduracak. Depo dolunca şamandra suyu kapatacak, her ihtimale karşı bir taşma borusu ve temizlik için alttan bir boşaltma vanası kondu. Depo şebekeye paralel bağlandı, şebeke basıncını kaybetmemek için deponun çıkışına bir check valf kondu, bu check valf deponun çıkışından depoya su gelmesini tek yönlü olarak kapatıyor. Bu checkvalf sayesinde su yalnızca depodan çıkış yönünde hareket edebiliyor. Şebeke basıncı normalde bir atmosferden fazla olduğu için bu valf şebekede su varken kapalı duruyor.  

Sular kesilirse şebeke basıncı olmadığı için deponun içindeki su check valfi açıyor ve depodaki su borularımıza akmaya başlıyor, suyun buradan köyün şebekesine geri gitmesini engellemek için bir check valf de ters yönde su sayacının hemen önüne kondu. Depo seviye olarak daha yukarıda olduğu için sistem şimdilik bu şekilde hidroforsuz olarak çalışacak. Durumlara göre ileride ihtiyaç duyarsak ve mecbur kalırsak bir hidrofor koyabiliriz ama bu şekilde enerji kullanmadan çalışması çok daha mantıklı görünüyor.

Deponun eni 250 cm, boyu 320 cm, yüksekliği ise 200 cm. Beton kalınlıklarını düştüğümüzde yaklaşık 12 m3 su alıyor. 

Şimdilik biraz çirkin duruyor ama etrafına birkaç ağaç, çalı ve sarmaşık türü bitkiler dikerek kamuflaj yapabiliriz.

3 yorum:

 1. Cevatçığım ben orayı kaktüslerle kapatırım,,,,,:)
  Su depomuz hayırlı uğurlu olsun.

  YanıtlaSil
 2. Cevat abi, su deponuz hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullanın...

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Mehmet çok teşekkürler.

  YanıtlaSil