30 Aralık 2010 Perşembe

Yağmursuyu II

Çatıya düşen suyu alt bahçedeki bir yeraltı sarnıcına toplama projemizden daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Bu projemizin bahçedeki borularını bahçede yapılan kayrak işleri ile birlikte yerleştirmemiz gerekiyordu. Çatının sağ ve sol tarafından inen yağmur indirme boruları kayrakların altında kalan 10 cm çapında pvc boruların içerisine bağlandı.

Sağ taraftan inen yağmur boruları.Sağ taraftan gelen sular mecburen öndeki çiçekliğin altından geçirildi.


Soldan gelen suyla birleştirilerek alt bahçeye aktarıldı.

Boruları alt bahçeye indirebilmek için istinat duvarında bir yarık açıp sonra bu duvarı tamir etmemiz gerekti.
Bundan sonraki iş yeraltı sarnıcının yapılması.  

5 yorum:

 1. Cevat bey, başlık fotoğrafı çok güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
 2. Mehmet bey, teşekkürler, güzel olan köyümüz bence.

  YanıtlaSil
 3. çok aydınlatıçı buldum ve istifade ettim calışmalarınzda başarılar dilerim..

  YanıtlaSil
 4. 3yıl sonra bende bir yorum yapayım, bence sarnıç veya dalgıç pompalı bir çözüm yerine kot farkını kullanıp bahçeyi öyle sulayın, çünkü sonuçta elektrikte bir enerji ve boşa harcanmamalı. Çatıdan gelen su yerin altına alınıp tekrar yer seviyesine çıkarmak enerji kaybı onun yerine bahçe kotundan biraz yüksek bir yerde depolayıp sonra yerçekiminden kaynaklı suyun hidrolik basıncıyla sulama yapılabilir - kısacası akışına bırakın :)) Bunuda depoyu zaten bahçenizden yüksekte olan bina kotunda bir depo yaparak çözebilirsiniz.
  HALA YAPMADIYSANIZ :)

  YanıtlaSil
 5. Merhaba Sn. Adsız, Bu yağmur suyu deposu henüz yapılmadı ve kullanılmıyor. Neden yapmadığıma gelince; Bodrum'da Nisan sonundan itibaren neredeyse hiç yağmur yağmaz. Nisan sonuna kadar da o kadar sık yağar ki asla bahçe sulamanıza gerek yoktur. Mayıs ayından Ekim ayına kadar Tam 5 aylık yağmursuz bir sezon da böyle bir bahçede ayda neredeyse 60 Ton su kullanırsınız. Hem teknik hem de finansal açıdan bu ihtiyacınızı karşılayacak bir depo yapmanız maalesef mümkün değil. 20 tonluk bir deponun dahi maliyeti günümüzde çok ciddi tutarlara çıkıyor ve bu miktar Temmuz ayında 10 günde tüketilebilir. Yüksek hacimli bir depoyu çok ucuza yapabilmek gerekiyor. Henüz bunun bir yolunu bulamadım. Saygılar.

  YanıtlaSil