1 Ağustos 2010 Pazar

Pembe Domatesler IIGünün hasadı

Sabah babamla birlikte topladığımız bu pembe domateslerin her yıl olduğu gibi bu yıl da çok nefis bir tadı var. Kestiğinizde parlak etli bir görüntüsü ve asitli ekşimsi bir lezzetleri var. Sanki üzerlerine yağ damlatılmış ve biraz limon sıkılmış gibi.

Bu yıl tanıdığımız birçok kişinin bahçesine ve tarlasına ektiği domateslerde hastalık yüzünden çok ciddi kayıplar oldu. Temel problemin meyve dönemindeki aşırı yağışlar olduğu söyleniyor. Bu yağışlar nedeniyle topraktaki kalsiyumun yıkanması ve oluşan kalsiyum azlığı veya eksikliği çiçek burnu çürüklüğü denen bir hastalık yaratıyor. Ama bu sebebin tam olarak bu olduğundan emin olamıyoruz. Çünkü bazı kaynaklarda topraktaki kalsiyum eksikliği bir etmen olarak belirtilse de bu hastalığa aynı zamanda yüksek nem, yüksek sıcaklık, topraktaki tuzlanma ve tuzlu su gibi fizyolojik şartların sebep olabileceği belirtiliyor. Bu sebeplerden herhangi biri veya birkaçı yüzünden meyvenin tüm kısımlarına kalsiyum taşınamıyor ve bu durum ortaya çıkıyor. Bizim de sonradan ektiğimiz ithal türlerde durum böyle. Geçeleri düşen çiğ  ve aşırı öğlen sıcaklıklarının da bu sonucu yaratan etmenler olabileceğini düşünüyoruz.

Yukarıda bazı meyveleri sağ kalan ve tohum almak için saklanan son Super Marmande fidesi.
Thompson & Morgan'dan gelen tohumları diğerleri ile tozlaşmasın diye pembelerden uzakta bahçenin diğer köşesine dikmiştik. Bu nedenle bu fideler örtü altında değillerdi. Pembe domateslerin serada olanlarında hiç hastalık yok, tarım filesinin altında olanlarda hastalıklı meyve oranı % 25'ler seviyesinde ve bunlar da örtünün kenar kısmında kalanlar. Örtü altında olmayanların hemen hepsi ise bu durumda ve hastalıklı. Sera naylonu sanıldığının aksine bir miktar güneşi de engelliyor ve altında olanlar hem geçe çiğinden hem de gündüzün aşırı güneşinden korunuyorlar. File altında olanlar da kısmen gece çiğinden ve güneşten korunuyorlar gibi görünüyor.


Hastalığın tam sebebini anlamak güç olsa da bu yılki tecrübemizden çıkardığımız sonuç; bahçenin sebze yetiştirilen kısmının tamamının üzerini en azından tarım filesi ile kapatmak gerektiği. Artık nasıl önlemler alabileceğimizi biliyoruz. Toprak hazırlığı yapılırken gerektiği kadar tarım kirecini toprağa karıştırmak da faydalı oluyor ama kireçlemek tek başına yeterli olmuyor. Hastalıklı olanlardan birkaç kökü yerinden sökerek ilçe tarım müdürlüğüne götürmüş babam, doğru düzgün bir teşhis konamamış ve bazı kitaplar vermişler okuması için. Bu kitapta domates için hangi durumda hangi ilacın nasıl kullanılacağı yazıyormuş ama altta bir not: Dikkat AB ülkelerine ihracat yapıyorsan bu ilaçları kullanma. 
Tohum almak amacıyla ithal çeşitlerden birkaç fide saksıya alınarak kurtarılmış durumda. Bu rus domateslerinin (Black Russian) bu durumda olmalarının sebebi ise; saksıda, saçak altında, aşırı yağış ve sonrasında aşırı sıcak ve güneşten korunmuş olmaları. Henüz olgunlaşmamış olsa da meyveleri son derece sağlıklı görünüyor. Bundan sonra eğer bahçede domates yetiştirilecekse üstleri mutlaka sera naylonu veya tarım filesi ile kapatılacak. Aslında sera naylonunun altındakiler çok daha iyi durumda ama tüm bahçeyi seraya çevirmek de mümkün olmadığı gibi hoş da değil.

Sera ve örtü altındaki domatesler.
Henüz olgunlaşmamış pembeler.
Bunlarda neredeyse toplanacak durumda ama bir iki gün daha beklemekte fayda var. Bu yılki domates durumları böyle. Toprak hazırlarken tarım kireci kullanılacak, mümkünse üstleri sera naylonu veya sera naylonu olmuyorsa tarım filesi ile kapatılacak. Her ne kadar Brandywine, Super Marmande ve Black Russian türlerinin tadına bakamasak da gelecek yıl için tohum alabilecek kadar meyve ve edindiğimiz tecrübe ile sonraki hasatlar için daha da fazla umudumuz var.

2 yorum:

  1. Benim de ektiğim tüm domatesler aynı oldu. Sanki soğukta kalmış gibi çok kötü oldular. Tüm çiçekleri ve meyveleri mahvoldu.

    Saygılar.

    YanıtlaSil
  2. Fuat bey, gelecek yıl tarım filesi veya sera naylonu ile fidelerin üstünü kapatmayı deneyin, çok faydasını göreceksiniz. Selamlar

    YanıtlaSil