4 Kasım 2009 Çarşamba

Çilek Taşı (2008)Taş ev yapmak istiyorduk ancak eski taş evleri artık yapmak çok mümkün değil. İnşaat tekniğine uygun iki katlı, depreme dayanıklı bir taş ev yapmak gerçekten çok zor. Biz de mecburen içi betonarme dışı mümkün olduğunca taş görünümlü ve kalın taş ile kaplanmış bir ev yapmaya karar verdik. Tüm proje buna göre planlandı. Mimari prensiplerden biri olan yerel malzeme kullanımından hareketle evin dışında çilek taşı kullanmaya zaten karar vermiştik. Çilek taşı eski Bodrum yolundaki taş ocaklarından çıkıyor çoğunlukla. Ve bildiğimiz bodrum kayrağı ile benzer özelliklere sahip, biraz daha kalın olarak ocaklardan çıkarılıyor. Çilek taşı ile kayrak ocakları yan yana ve hatta aynı ocaktan da çıkabiliyor. Bodrum kayrağı görünümünde bejden sarıya hatta zaman zaman turuncuya çalan renklere sahip. Evimizin hem taş olmasını hem de mümkün olduğunca beyaz bir görüntüye sahip olmasını istiyoruz. Bu nedenle taş ustaları sıkı sıkıya tembihleniyor, kırmızı taşlar kullanılmayacak. (tabi mümkün olduğunca.) Çok büyük taşlar kullanılmayacak ve kırılacak, mümkün olduğunca bol ve geniş derzli bir uygulama yapmak istiyoruz. Buna nasıl mı karar verdik. Yıllardır Bodrum’a gide gele taşa duvarlara baka baka.! Bodrum’daki bütün eski yapıların taş işçiliklerini ezberledik neredeyse. Aslında çok orijinal işçlikler var ama ustasını bulmak zor. Bodrum merkezindeki eski bir binada kullanılan taş işçiliğini hedef alıyor ve ustalara bu şekilde talimat veriyoruz. Onlar da sağolsunlar ellerinden geldiğince gerçekleştirmeye çalışıyorlar.


(Bodrumda eski bir çilek taşı uygulaması)

Yalnız bir sorun var, Mühendisimiz bu kadar kalın bir taş öreceğimizi öğrenince ilave çalışmalar istiyor.
Öncelikle sıva yapılmış binamız tamamen çimento esaslı bir su geçirmezlik maddesi ile kaplanacak. Aksi takdirde taş kaplamadan sızacak nem ve suyun evin içinde kusup rutubet yaratacağını söylüyor. Uzman olarak kendisine güveniyoruz. Bununla birlikte kullanılan taş miktarı çok fazla. 10 -12 cm kalınlığında taş kullanılacak. Çok ciddi bir ağırlık sözkonusu, her ne kadar dışarıdaki taşlar kendilerini taşısalar da binaya çok iyi tutundurulmuş olmaları gerekiyor. Bu amaçla binanın dışta kalan tüm kolon ve kirişlerine 15 - 20 cm aralıklarla 10’luk demirler kimyasal ankrajlar (kimyasal dübel) ile çakılıyor. Yaklaşık 20 – 25 cm uzunluğundaki bu ankrajlar üzerine örülen taşların binaya bağlanmasını ve bir deprem anında silkelenip dökülmelerini engelleyecek. Binlerce ankraj, uzun iş. Bu iş ustamızın pek hoşuna gitmese de yapılacak çaresiz. Ayrıca her iki işlem de ekstra ciddi maliyet getiriyor ama yapıyoruz. Bu konuda hassas davranan mühendisimizi de takdir ediyoruz.

(Duvar kesiti)

Bu arada bizim arsamıza giden yol oldukça dar. Sağolsunlar komşularımız bu konuda yardımcı oluyorlar ve beton mikserleri gibi taş kamyonları da onların bahçesinden geçerek taşları getirebiliyorlar. Aksi takdirde o kadar taşın traktörle taşınması gerekecek. Çünkü bizim yola o kamyonların girmesi mümkün değil. Sonunda taşlar geliyor ve taş örme işi başlıyor.


Bu arada pencere ve kapı üstleri için kullanılacak lentoları alıyoruz  Kaymakçı'dan. Kaymakçı Taş Dekorasyon merkezi Mumcular Güvercinlik yolunda. Görmelisiniz neler var neler. Beyaz Limra taşları, taş kalınlığını yanlış öngördüğümüz için  iki defa kesiliyor maalesef.  İş uzun, tam 50 gün sürüyor taş işçiliğinin bitmesi. Sonuç; ufak hatalar olsa da tam istediğimiz gibi.


(Taş işçiliği sonrası binanın görünümü.)

Taş işimiz bittimi?! Hayır. Daha bahçe duvarlarımız yapılacak. Başlamışken bahçe duvarlarını da taş yapmak istiyoruz. Mevcut yığma taş duvarlar inşaat sırasında bozuldu ciddi oranda. Bir sonraki yazıda...

2 yorum:

  1. Eviniz çok güzel oluyor. Güle güle oturursunuz inşallah. Çok titiz bir işçilik uygulandığı belli. Allah kolaylık versin, çoğu işi halletmişsiniz sanırım. İzolasyonu nasıl hallettiniz? Isıtma sisteminiz nasıl olacak karar verdiniz mi?

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil