3 Kasım 2009 Salı

Arsamızı alıyoruz (2006)


Şehirden kaçmanın ilk adımını Ocak 2006 yılında attık. Uzun arsa alma araştırmaları ve arama, yer görme faslından çok fazla bahsetmek istemiyoruz ancak beğendiğiniz bir arsayı bulmanın ve almanın bizim için zor olduğunu söyleyebiliriz. Çok sevdiğimiz Bodrumun köylerinde bir arsa edinme arzusu bizi Karaova Pınarlıbelen köyünün Etrim mahallesine kadar götürdü. Etrim köyü ve Karaova (ya da buradaki söylenişi ile Garova) Bodrum'un henüz doğallığını ve bakirliğini koruyabilmiş bir bölgesi, umarız korumaya da devam eder. Arsamız köy yerleşim alanı içerisinde ve içerisinde incir, badem, pinar gibi ağaçlar olan küçük bir bahçe. İçinde meyve veren incir ağaçlarımız var, etrafı yığma taş duvarlarla çevrili, arkamızda ve yanlarımızda komşularımızın bahçeleri de benzer özellikte. Zamanla alışıp bağlanmaya başladığımız bu toprak parçası bundan sonraki yıllarımızda üzerinde en çok konuştuğumuz ve zaman harcadığımız konumuz haline geldi.
Duvarlar ne olacak, inşaat nasıl yapılacak, nereye yapılacak, ev nasıl olacak, planlar, çizimler taslaklar, para nasıl bulunacak, biriktirilecek gibi onlarca konu. Bitmiş  bir ev almak gibi değil, bir arsa alıp orayı şekillendirmek, üzerine yaşanılacak bir ev inşa etmek. Ama bizim istediğimiz de zaten bu değilmiydi. Bodrum'un yazlık sitelerinde değil de, kışın da yaşam olan bir köyünde yaşamak, yerleşmek istmiştik. Daha doğal bir yaşam, özlemini çektiğimiz basit ve huzurlu bir yaşam için köye dönüş.

3 yorum:

  1. Bu donus bizim icin cok keyifli bir yolculuk oldu. Eminim siz de ayni mutlulugu bulacaksiniz.

    YanıtlaSil
  2. Bu arada Zeynep'in Sukulentleri linkini gorunce yoksa bu Zeynep o Zeynep olmasin diyerek linke gittim ve o Zeynep cikti!:) Zeynep'in guzel fotograflarini uye oldugum Kaktus ve Sukulent iletisim grubundan biliyorum. Dunya cok kucuk gercekten de!:))

    YanıtlaSil
  3. Pınar Hn, Biz şimdilik o dönüş gününün hayalini kuruyor ve hazırlanıyoruz. Bir taraftanda bizden önce dönenleri merak ve takip ediyoruz, tabi Bostancık'ı da. Selamlar

    YanıtlaSil