26 Haziran 2011 Pazar

Hobi Sera Yapımı 1

Zeynep'in tutku derecesinde severek yetiştirdiği sukulent ve kaktüs türü bitki kolleksiyonunun evi olacak olan ve aynı zamanda da ileride bahçemizde yetiştirmeyi düşündüğümüz sebzelerin fidelerini
filizlendirip dikime hazırlayacağımız seramızın yapımı için en uygun  alanın evin arkasındaki köşe olması gerektiğine karar verip işe giriştik. Seranın bu kısma yapılmasının birçok avantajı olacak.  Öncelikle eve çok yakın ve kolayca ulaşılabilecek bir alanda. Lodostan korunaklı bir yerde olmasına rağmen aynı zamanda evin kuzeydoğu tarafındaki hava akışına da açık. Bodrum gibi sıcak bir yerde yaşıyorsanız havalandırma çok önemli bir konu.  Yaptığınız her mekanın havalandırmasını düşünmek durumundasınız. Yeterince güneş alan ama kolaylıkla da gölgelendirilebilecek bir konumdaki bu alan aşağıdaki fotoğraftaki köşe kısım.

İki yandaki taş duvarlar seranın iç duvarlarını oluşturacağı için bu duvarların öncelikle yalıtılması gerekiyordu. Aksi takdirde yağmur sularının taşların aralarından sızarak seranın içerisine akması sözkonusu olabilirdi. Bunu önlemek için duvarlara önce kaba sıva yapıldı. Yalıtım malzemesi uygulanıp, önüne bir sıra tuğla işlendi ve tekrar sıva yapıldı, zemine de beton döküldü ve seramik kaplama yapıldı. Bunca şeyden sonra artık içeriye rutubet sızmayacak diye umuyoruz.
Taban seramik kaplanmadan önce sera alanı böyle görünüyordu. Seranın planını hazırlayabilmek için CatStd Free adında bir mimari çizim programı kullandık. Download.com dan indirebilen kullanımı çok da zor olmayan bu tarz programlara biraz olsun aşinaysanız çabuk öğrenebiliyorsunuz, bir çizime ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü projede işinizi görecek bir program.

Bu çizimler eski usül iki boyutlu, günümüzde herşeyi üç boyutlu görmeye alıştık galiba. 3D bir programımız olmasa da yaptığımız çizimleri fotoğraf üzerine 3D olarak aktarırsak seramız bitince böyle gözükecek.

Tabi bu basit çizimin arkasında bir çok teknik detayın çözülmesi gerekiyordu. Kaplama malzemesi olan çok katlı boşluklu polikarbon levhalar nasıl nakledilecek ve kaplanacak. (Bu malzeme 210 cm eninde ve 600 cm uzunluğunda bir levha, rulo yapıldığında dahi kolay kıvrılmadığı için oldukça büyük hacim kaplıyor ve maalesef Bodrum civarından bu malzemeyi temin etmek mümkün değil.)

Yılın büyük kısmı güneşli ve sıcak olacağı için seranın çok kolay şekilde olabildiğince havalandırılması gerekecek ama nasıl yapılacak gibi birçok soruya cevap bulunmalıydı. Bölgedeki demirciler ile bu işin yapılması çok zaman alacaktı ve başında olamayacağımız için tam istediğimiz gibi olmama ihtimali vardı. Bunun gibi nedenlerle serayı prefabrik olarak önceden üretmeye ve İstanbul'dan demonte olarak götürüp yerinde cıvata ve somunlar ile monte etmeye karar verdik.

Sera 80 cm'lik yan yana modüllerden oluşacak şekilde hassas ölçülerde kesildi ve kaynaklandı. Karşılıklı civata delikleri açıldı, pencere ve kapılara pervazlar dönüldü. Genel konstrüksiyon malzemesi olarak 20x40x2 mm'lik demir profil seçtik.  20x40'lık profiller birleştirilince 40x40'lık profilden daha da sağlam (birleşim yerinde de 2+2=4 mm demir duvar oluştuğu için) taşıyıcı direkler oluştu. Çatı modülleri kolayca birleştirilecek dayanaklara sahip olarak üretildi. İçeride iki sıra raf olacak, rafların kolayca yerine takılabilmesi için gerekli hazırlık yapıldı.

Seranın bir kısmını prova amaçlı olarak kurunca, tasarımın oldukça başarılı ve sağlam olduğunu görüp imalata devam ettik. Montajı kolay ve oldukça hafif modüller birleştirilince ortaya gerçekten sağlam bir yapı çıktı.

Serayı önde ve arkada ikişer, yanlarda da üçer olmak üzere 10 adet büyük penceresi olacak şekilde planladık. Pencereler vasistas şeklinde içeri açılacak, pencere doğramalarındaki pervazlar nedeniyle polikarbon levhaları tamamen çıkarılabilecek ve sıcak mevsimde tüm pencerelerin ve kapının açık kalması sağlanarak en yüksek düzeyde havalandırma sağlanacak. Ayrıca pencere ve kapıdaki açıklıklar, sinek, böcek vs zararlıların girmemesi için sağlam bir sabit sineklik teli ile kaplanacak. Böyle nemli ve sıcak alanlar istemediğiniz ziyaretçiler için çok cazip olabileceğinden sineklik şart.

Ayrıca bu sayede sera yazın dört yönden birden hava alacak diye umuyoruz. Sineklik telini Bauhaus'dan temin ettik, oldukça sağlam rulo şeklinde satılan çeşitli kalınlık ve ebatlarda sineklik telleri var.

Sera 10'luk cıvata ve somunlar ile birleştirilecek, ayrıca bazı kısımlarda (vasistas mekanizmaları, rafların taşıyıcı profilleri) matkap uçlu vidalar ile sabitlenecek. Polikarbon levhalar, kendinden contalı altıköşe kafalı çatı vidaları ile tutturulacak.

Sera demir profilden üretildiği için zaman içerisinde kolayca oluşabilecek paslanmaya karşı önlem olarak  çinko (galvaniz) kaplandı ve  üzeri elektrostatik polyester boya ile boyandı.
Yapılan bu işlem seramızın demir taşıyıcılarının boya öncesi antipas uygulamasına göre çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak.
Çinko kaplanmış (galvanize edilmiş) modüller..

Sera bu yapısı ile kolayca demonte edilerek başka bir yere kurulabilecek özelliğe sahip. Montajı biri yardımcı diğeri montör olmak üzere iki kişi ile yapılabilecek kadar kolay oldu.

Bu metal iskeletin üzerini boşluklu polikarbon levhalar ile kaplayacağız.

Bu levhalar çift cidarlı yapılarıyla dışarıdaki soğuğu içeriye almadığı gibi % 85 ışık geçirgenliğine sahip. Bir yüzeyleri UV korumalı bu yüzden uzun yıllar boyunca sararıp sertleşmeyecek diye umuyoruz. Biz Bayer'in Makralon adlı ürününü kullanıyoruz, birçok sertifikaya sahip ve kaliteli bir malzeme olduğunu düşünüyoruz. Çift cidarlı olması iç yüzeyde nem yoğunlaşmasını ve damlamayı da engelliyor.

Çeşitli kalınlıklara sahip olan bu levhalardan 4 mm kalınlığında olanını kullanmaya karar verdik. 4 mm kalınlığındaki bu örtü kısa ve fazla soğuk olmayan Bodrum kışında yeterli olacaktır. Kalınlık arttıkça maliyet de  artıyor ve kıvrılma bükülme çapları büyüyor, dolayısıyla nakliye ciddi bir sorun haline geliyor. Montaj ve kurulum aşamaları ikinci yazıda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder